Syn.: Equisetum arenarium Kit. ex Kanitz, Equisetum campanulatum Poir., Equisetum elongatum Willd., Equisetum pannonicum Waldst. et Kit. ex Willd., Equisetum procerum Pollini, Equisetum ramosum DC., Hippochaete ramosissima (Desf.) Börner
Česká jména: přeslička větevnatá (Dostál 1950), cídivka větevnatá, přeslička větevnatá (Hejný et Slavík 1988), přeslička větevnatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: praslička vetvistá (Dostál 1950), prasličkovka konáristá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Equisetaceae DC. – přesličkovité
Rozšíření: Široce rozšířený druh, roste v jižní a střední Evropě, v mediteránní Africe, na Kanárských a Kapverdských ostrovech (na Azorech zavlečený), ve východní a jižní Africe (od Etiopie až po Kapsko, také na Madagaskaru a Maskarénách), ve Střední Asii. Druh je dosti proměnlivý, v jižní i východní Asii se vyskytuje v poddruhu Equisetum ramosissimum subsp. debile, ten zasahuje až do Indie, jižní Číny, na Tchaj-wan i Filipíny. Jako zavlečený se druh vzácně objevuje v atlantické části Severní Ameriky, stejně tak v jihovýchodní Austrálii. U nás roste dosti hojně v teplejších oblastech a na severovýchodní Moravě, jinde vzácně.
Ekologie: Roste na písčinách, v borech, na písčitých polích, na silničních a železničních náspech, často na místech vytvořených či silně pozměněných člověkem. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá, často bohatě trsnatá bylina, vysoká 20–80 cm. Lodyha je nepřezimující, šedozelená, žebernatá, žebra mají na hřbetě příčné křemité valy. Lodyhy jsou nevětvené nebo ve střední části větvené, často nepravidelně. Lodyžní pochvy jsou úzce nálevkovité, zelenavé, jen dolní světle hnědé, nejdolejší článek všech větví je kratší než příslušná pochva. Zuby jsou vytrvalé, protažené v dlouhou špičku. Na vrcholu lodyhy se vytváří hrotitý výtrusnicový klas.
Ohrožení a ochrana: V ČR je přeslička větevnatá řazena k silně ohroženým druhům (C3), zákonem je chráněna jako ohrožená (§3).
Fotografováno dne 2. 6. 2012 (Česko, Mělník, ruderál).